Diamant

Hmotnost v karátech

Hmotnost diamantů se vyjdařuje v karátech. Jeden karát (ct) = 0,2 gramu a jeden karát se rovná 100 bodům.

Image 1


Čistota

Všechny diamanty nesou znaky své růstové historie. Třídy čistoty klasifikují diamanty šperkařské kvality podle nepatrných vnitřních charakteristik. Škála čistoty vyjadřuje velikost, počet, umístění a viditelnost charakteristik při 10x zvětšení lupou. Nejlepší a nejvzácnější čistotou je Loupe Clean (LC). Vetšina inkluzí není viditelná pouhým okem. Diamanty, které obsahují inkluze nepostřehnutelné okem lupy, jsou rovněž znamenité hodnoty.

Image 2


Barva

Většina diamantů je bezbarvá až slabě zabarvená dožluta. Barva diamantu je určena porovnáním se vzorovými diamanty. Nejvyšší třídou je bezbarvá (D, prvotřídně bílá +). Diamanty se mohou vyskytnout ve všech barvách, počínaje od slabě hnědé do zářivě žluté, růžové do fialové, červené a modré. Tyto barvy jsou nazývané "Fancy". Některé diamanty reagují na UV světlo. Stupně fluorescence jsou vyjadřovány jako: nil, slight, medium a strong.

Image 3


Brus

Proporce brusu jsou významným faktorem určujícím brilanci, lesk a třpyt diamantu. Třídy symetrie popisují odchylky různých parametrů, které vyjadřují proporce diamantu. Konečná úprava fazet je hodnocena v kategorii "polish".

Image 4


Tvar

Diamanty mohou být vybroušeny do různých tvarů (např. čtverec, slza a srdce). Kulatý briliantový brus je pravděpodobně nejznámějším tvarem.

Image 5